Wyrok NSA z dnia 1 marca 2013 r., sygn. I FSK 573/12
Świadczenie usług obejmujących projektowanie i czasowe udostępnianie stoiska wystawowego lub targowego należy uznać za świadczenie usług reklamy w rozumieniu art. 56 ust. 1 lit. b Dyrektywy 112, jeżeli stoisko to jest wykorzystywane do przekazania komunikatu mającego na celu poinformowanie publiczności o istnieniu bądź jakości produktu lub usługi, które proponuje najemca stoiska w celu zwiększenia ich sprzedaży lub też jeżeli stanowi ono nieodłączną część kampanii reklamowej i w związku z tym przyczynia się do przekazania komunikatu reklamowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "I." spółka komandytowa w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2011 r. sygn. akt I SA/Po 805/11 w sprawie ze skargi "I." spółka komandytowa w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "I." spółka komandytowa w P. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
1.1. Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez spółkę I. sp. z o.o. (dalej: Spółka) był wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Po 805/11, którym oddalono skargę Spółki na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 4 maja 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT).
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania
2.1. We wniosku z dnia 11 lutego 2009 r. o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że: - jest zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik podatku VAT; - zamierza podjąć działalność gospodarczą w zakresie czasowego udostępniania stoisk wystawowych i targowych klientom prezentującym swoją ofertę na targach i wystawach; - z uwagi na konieczność uwzględniania każdorazowo indywidualnych wymagań klienta, w szczególności co do wyglądu i funkcjonalności stoiska, udostępnianie stoisk poprzedzane będzie z reguły sporządzeniem projektu i wizualizacji stoiska, a także ewentualnie transportem elementów stoiska i jego montażem w miejscu organizacji targów lub wystawy; - usługi udostępnienia stoisk targowych świadczone będą głównie na rzecz podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty lub na terytorium państw trzecich, ale także na rzecz podmiotów krajowych; - stoiska targowe udostępniane będą kontrahentom na terytorium Polski oraz na terytorium państw członkowskich i państw trzecich; - wraz z rozwiązaniem umowy dotyczącej udostępnienia stoiska klient Spółki zobowiązany będzie niezwłocznie zwrócić stoisko; - klienci Spółki wystawiający swoje towary lub usługi, uiszczają organizatorowi danej imprezy opłaty (z tytułu kosztów mediów, infrastruktury targowej, obsługi medialnej itp.) za możliwość udziału w targach czy w wystawie; - za wystrój i budowę własnego stoiska odpowiada natomiast każdy wystawca samodzielnie i w tym zakresie korzysta on z usług Spółki; - za wstęp na część imprez targowych i wystawowych organizatorzy pobierają od zwiedzających opłaty, przy czym wpływy z tego tytułu przypadają w całości organizatorowi danej imprezy; - przy świadczeniu swoich usług Spółka będzie korzystać z usług podwykonawców zarejestrowanych jako podatnicy podatku VAT, które będą polegały na wykonaniu poszczególnych elementów stoiska, zaprojektowaniu części lub całego stoiska, pakowaniu, rozpakowywaniu elementów stoiska, a także ich montażu i demontażu.