Wyrok NSA z dnia 14 marca 2013 r., sygn. II FSK 1401/11
Świadczenie z tytułu zasiłku chorobowego, wypłacone po śmierci ubezpieczonego na podstawie art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.) osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego, stanowi dla tych osób przychód z praw majątkowych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.).
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędziowie NSA Bogusław Dauter, Krzysztof Winiarski, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 1 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 634/10 w sprawie ze skargi J. L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2010 r. nr [...], [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Sygnatura akt II FSK 1401/11
U z a s a d n i e n i e
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę J.L. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 22.07.2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżąca podała, że jako jedynej z trojga rodzeństwa, uprawnionej do renty rodzinnej po zmarłej matce, wypłacono jej zasiłek chorobowy za ostatni miesiąc życia matki oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop, uznając, że jest to prawo majątkowe w rozumieniu art. 18 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (obecnie: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) i potrącając zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Skarżąca zadała pytanie, czy zasiłek chorobowy po zmarłym stanowi przychód osoby uprawnionej do renty rodzinnej w rozumieniu u.p.d.o.f., czy też wchodzi on w skład masy spadkowej i podlega podatkowi od spadków i darowizn, zajmując stanowisko, że zasiłek chorobowy nie jest prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast wchodzi w skład masy spadkowej po zmarłym i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Podniosła, że prawo do zasiłku chorobowego wynika z ubezpieczenia społecznego i jest on wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem pracodawcy; nie jest więc prawem majątkowym wynikającym ze stosunku pracy. Wynika to także z art. 10 ust. 1 pkt 1 i pkt 9 oraz art. 20 ust. 1 u.p.d.o.f., które to przepisy uznają zasiłek chorobowy za przychód z innych źródeł tylko wtedy, gdy jego beneficjentem jest sam ubezpieczony. Na taką kwalifikację prawną nie wpływa art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm., dalej: u.ś.p.), który wprowadza obowiązek wypłaty zasiłku niepobranego przez ubezpieczonego osobom uprawnionym do podjęcia jego wynagrodzenia lub dochodu, ponieważ taki zasiłek nadal pozostaje dochodem osoby ubezpieczonej.