Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2013 r., sygn. II FSK 1398/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia del. NSA Jan Grzęda, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Po 832/10 w sprawie ze skargi T. K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od T. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez T.K. interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

2. T.K. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wskazała, że 28 listopada 2006 r. wykupiła od spółdzielni mieszkaniowej mieszkanie własnościowe, w którym mieszkała od 20 lat, a następnie 29 października 2009 r. dokonała ustanowienia odrębnej własności tego mieszkania. W dniu 5 marca 2010 r. mocą umowy dożywocia sporządzonej w formie aktu notarialnego przeniosła własność mieszkania, którego wartość została określona na 200.000 zł, na rzecz siostrzenicy i jej męża. Nabywcy mieszkania zapłacili od umowy 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. W dniu 17 marca 2010 r. Urząd Skarbowy P. powiadomił wnioskodawczynię o obowiązku zapłaty podatku dochodowego od zbycia mieszkania w wysokości 20.000 zł (10% wartości mieszkania). W odpowiedzi na zapytanie, które wnioskodawczyni otrzymała 23 kwietnia 2010 r. od tego organu stwierdzono, że umowa dożywocia ma charakter umowy odpłatnej i dlatego zobowiązana jest do zapłaty należnego podatku dochodowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00