Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 20 marca 2013 r., sygn. II FSK 1506/11

Zwrot od spółdzielni mieszkaniowej wydatków na rzecz osoby posiadającej prawo odrębnej własności lokalu ( i to niezależnie od tego, czy jest ona, czy też nie członkiem spółdzielni mieszkaniowej) nie stanowi przychodu tej osoby z innych źródeł w rozumieniu przepisów o PIT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Gl 565/10 w sprawie ze skargi K. z siedzibą w K. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 13 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 listopada 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w sprawie ze skargi K. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 stycznia 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych uchylił zaskarżoną interpretację. W uzasadnieniu Sąd wyjaśnił, że w opisie stanu faktycznego zawartym we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wskazano, że osoby posiadające odrębną własność lokalu mieszkalnego będące lub niebędące członkami Spółdzielni, po uzyskaniu jej zgody, na własny koszt wymieniają stolarkę okienną, tj. kupują nowe okna i ponoszą koszty ich montażu. Po wykonaniu wymiany okien, przedstawiciele Spółdzielni dokonują odbioru prac i obliczają ich wartość, według zasad obowiązujących w wewnętrznych przepisach Spółdzielni. Obliczona kwota wartości montażu zostaje zwrócona osobie ponoszącej te koszty. Wypłacone w tym trybie kwoty obciążają fundusz remontowy Spółdzielni. Wnioskodawczyni wskazała, że otrzymała odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2009 r., z której wynika, że nie ma podstaw do kwalifikowania otrzymanego przez podatników (członków Spółdzielni i osób niebędących członkami Spółdzielni) zwrotu części nakładów z funduszu remontowego, finansowanego przez nich w całości, jako przychodów z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., zwana dalej : "u.p.d.o.f.") ze względu na to, że nie ma on cech przychodu. Spółdzielnia od 2009 r. zaprzestała sporządzać informację PIT-8C odnośnie wyżej wymienionych zwrotów. Jednakże w wyniku rozmowy telefonicznej przeprowadzonej z Krajową Informacją Podatkową, uzyskała informację, że zwrot wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej nie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu tylko dla osób mających spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych. Natomiast te zasady nie dotyczą osób posiadających odrębną własność lokalu. W związku z powyższym zadała pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00