Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 marca 2013 r., sygn. I FSK 182/12

Rolą sądu powszechnego nie jest dokonywanie ustaleń co do tego, czy umowa między stronami została wykonana, gdyż to uprawnienie przysługuje organom podatkowym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 października 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 840/11 w sprawie ze skargi P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 7 czerwca 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 12 października 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 840/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę P. Sp. z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 7 czerwca 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2007 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 30 grudnia 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. określił spółce w podatku od towarów i usług za grudzień 2007 r. wysokość zobowiązania w innej kwocie niż deklarowana przez spółkę. Organ ten wskazał, że 5 kwietnia 2005 r. została wystawiona faktura VAT na kupno materiałów budowlanych. Spółka była nabywcą, a K. sp. z o.o. - zbywcą. Nabyte przez spółkę materiały budowlane nie zostały wydane kupującemu i miały znajdować się w użytkowaniu sprzedającego. Spółka nie dokonała też zapłaty należności wynikającej z faktury VAT. Brak było dowodów świadczących o tym, że transakcja sprzedaży materiałów budowlanych została w rzeczywistości zrealizowana. Z tego względu na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) zakwestionowano prawo spółki do odliczenia naliczonego podatku VAT wynikającego z tej faktury. Ponadto ujęcie tego podatku w rozliczeniu za grudzień 2007 r. naruszało art. 86 ust. 10 u.p.t.u.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00