Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. II FSK 1327/11
Z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości nie do zaakceptowania jest bowiem, aby prawomocne orzeczenie sądu wydane w danej sprawie było kwestionowane przez inny sąd. Orzeczenie prawomocne pociąga za sobą skutek, iż nikt nie może negować faktu istnienia orzeczenia i jego określonego rozstrzygnięcia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA del. Jan Grzęda, Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 23 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 752/10 w sprawie ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 2 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Lu 752/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę B. P. - dalej jako "Skarżąca", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 2 sierpnia 2010 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 60/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie uchylił zaskarżoną przez Skarżącą decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 8 grudnia 2008 r. Uzasadniając to rozstrzygnięcie Sąd argumentował, iż brak odniesienia się do postanowienia Sądu Rejonowego w L. z dnia 17 czerwca 2008 r. sygn. akt [...] o dziale spadku, ustalającego, że w skład spadku po Z. P. wchodzi wkład mieszkaniowy zgromadzony w Spółdzielni Mieszkaniowej "K." w L., związany z lokatorskim spółdzielczym prawem do lokalu mieszkalnego, położonego w L. ul. M. [...] oraz że wartość tego majątku wynosi 41 554 zł, bez jednoczesnego wyjaśnienia powodów, dla których organ podatkowy przyjął za prawidłową wartość prawa do wkładu mieszkaniowego w kwocie podanej przez biegłego rzeczoznawcę, a nie przez sąd, dawało podstawę do uchylenia zaskarżonej decyzji.