Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. I SA/Lu 752/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (spr.), Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Halina Chitrosz, Protokolant Referent Ewelina Piskorek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 lutego 2011 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn - oddala skargę
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2009r. sygn. akt I SA/Lu 60/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w sprawie ze skargi B. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn uchylił zaskarżoną decyzję, orzekł że nie podlega ona wykonaniu w całości oraz zasądził na rzecz skarżącej od organu podatkowego koszty postępowania.
Sąd nie podzielił w całości podnoszonych w skardze zarzutów, wskazując iż do uchylenia zaskarżonej decyzji doszło z przyczyn wziętych przez Sąd pod uwagę z urzędu. W motywach wyroku Sąd wskazał, iż z ustalonego w sprawie stanu faktycznego sprawy wynikało, że postanowieniem z dnia [...] grudnia 2007r. w sprawie [...] Sąd Rejonowy stwierdził, że spadek po Z. J. P., zmarłej dnia [...] maja 2007r., na podstawie ustawy nabyły dzieci: H. K. K. i B. D. P. po 1/2 części każda
z nich. Orzeczenie to stało się prawomocne w dniu 8 stycznia 2008r. W dniu 21 lutego 2008r. w Trzecim Urzędzie Skarbowym złożono wspólne zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych tytułem dziedziczenia, w którym jako przedmiot spadku zgłoszono prawo do wkładu mieszkaniowego związanego ze spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego o pow. 32,04m2 położonym w L. przy ul. M., o wartości 46 842 zł. W zeznaniu tym wykazano jako dług spadku zryczałtowane koszty pogrzebu spadkodawcy w kwocie 5 288 zł.
Sąd podzielił stanowisko organów podatkowych, iż w związku z przekroczeniem miesięcznego terminu, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, skarżąca utraciła prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku oraz, że w tym wypadku nie miał zastosowania art. 4a ust. 2 tej ustawy, bowiem nie można przyjąć, iż strona dowiedziała się o nabyciu wkładu mieszkaniowego po upływie miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku, skoro wiedziała o toczącym się postępowaniu spadkowym i dokonywała w związku z tym czynności.