Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. II FSK 1223/11
W przypadku odpłatnego zbycia udziałów objętych uprzednio w zamian za wkład niepieniężny, wielkość przychodu ustalonego podatnikowi przez organ podatkowy na podstawie art. 14 ust. 1-3 u.p.d.o.p. powinna być uznana za koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1k pkt 1 u.p.d.o.p. Skoro bowiem w art. 12 ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p. przewidziano możliwość weryfikacji wysokości przychodu przez organ podatkowy, to konsekwentnie, celem uniknięcia podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, wielkość ta powinna być uznana za koszt uzyskania przychodu w sytuacji przewidzianej w art. 15 ust. 1k pkt 1 u.p.d.o.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie: NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), del. WSA Bartosz Wojciechowski, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 10 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 963/10 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w S. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 9 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 10 lutego 2011 r., I SA/Sz 963/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę S. spółki z o.o. z siedzibą w S na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 sierpnia 2010 r. w przedmiocie przepisów prawa podatkowego. Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego wyroku, we wniosku o udzielnie interpretacji spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: spółka jest właścicielem nieruchomości niezabudowanych oraz nieruchomości zabudowanych, na których zostały już poniesione nakłady. W ramach kolejnych projektów deweloperskich najprawdopodobniej wykorzystywane będą nieruchomości, które spółka dopiero w przyszłości nabędzie na ten cel. W zależności od potrzeb konkretnego projektu spółka zamierza zdywersyfikować ryzyko związane z prowadzoną działalnością poprzez realizację poszczególnych projektów deweloperskich w ramach odrębnych spółek celowych, działających w formie spółek kapitałowych (dalej: spółki celowe). Takie rozwiązanie zwiększa również możliwości pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania (kredytów). Spółka zamierza pokrywać swój wkład do spółki celowej w formie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości (zabudowanych i/lub niezabudowanych), których jest już obecnie właścicielem, bądź które nabędzie w przyszłości na użytek konkretnych projektów. W zamian za wnoszony wkład niepieniężny spółka będzie obejmowała udziały w spółce celowej, których wartość nominalna będzie odpowiadała wartości podwyższanego kapitału zakładowego spółki celowej. Spółka zamierza wnosić wkłady w taki sposób, aby kapitał zakładowy spółek celowych był podwyższany o kwotę niższą niż wartość rynkowa nieruchomości stanowiących przedmiot wkładu (aportu). Różnica pomiędzy wartością wnoszonego przez spółkę wkładu a wartością nominalną obejmowanych przez spółkę udziałów spółki celowej (tzw. agio) będzie przekazywana na kapitał zapasowy spółki celowej. Wartość wkładu będzie określona w umowie spółki celowej i będzie ona odpowiadała wartości rynkowej przedmiotu wkładu. W związku z tym, iż wnoszone nieruchomości będą wykorzystywane przez spółki celowe w projektach deweloperskich, nie będą one kwalifikowane przez spółki celowe jako środki trwałe, a w konsekwencji nie będą dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne. Nieruchomości posiadane obecnie przez spółkę i przeznaczone na realizację projektów deweloperskich również nie są obecnie kwalifikowane przez spółkę jako środki trwałe. Taka sama zasada będzie dotyczyła również nabywanych w przyszłości nieruchomości z przeznaczeniem na realizację kolejnych projektów deweloperskich.