Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. II FSK 1619/11

W przypadku wniesienia przedsiębiorstwa w formie wkładu niepieniężnego do spółki, wartość początkową wnoszonych środków trwałych należy odnosić do wartości aktywów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Maciej Jaśniewicz, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 22 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 106/11 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 21 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 7200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 106/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę A. sp. z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 21 grudnia 2010 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 r.

Rozstrzygnięcie powyższe zapadło w następującym stanie faktycznym.

Wzmiankowaną powyżej decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w R. z dnia 24 września 2010 r., którą określono zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych Spółce z o.o. A. w S. za rok 2008 w wysokości 238.897 zł.

Organ drugiej instancji wyjaśnił, że w 2008 r. Spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych od nieprawidłowo ustalonej wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych do Spółki aportem w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego przez J. L. pod firmą L. J. A. Wartość rynkowa przedmiotu aportu została ustalona w oparciu o operaty szacunkowe sporządzone przez rzeczoznawców oraz we własnym zakresie. Spółka dowodem księgowym [...] z dnia 15 grudnia 2007 r. wprowadziła do ksiąg rachunkowych wszystkie wymienione w nich pozycje aktywów i pasywów. W dokumentach wyceny przedsiębiorstw została wykazana dodatnia wartość firmy, którą Spółka w oparciu o ww. dowody PK ujęła w ewidencji księgowej. W związku z powyższym Spółka w oparciu o zapis art. 16 g ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej: "u.p.d.o.p."), przyjęła iż łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wniesionych w postaci przedsiębiorstwa stanowi suma ich wartości rynkowej. Wartość rynkową wprowadzonych do ewidencji składników majątkowych Spółka przyjęła za podstawę obliczenia odpisów amortyzacyjnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00