Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2012 r., sygn. II OSK 546/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary /spr./ Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędzia del. WSA Mirosława Pindelska Protokolant asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej H. T. i J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 września 2007 r., sygn. akt II SA/Bd 478/07 w sprawie ze skargi T. R., H. T. i J. T. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód dla potrzeb stawów rybnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 25 września 2007 r., sygn. akt II SA/Bd 478/07, oddalił skargi T. R. oraz H. T. i J. T. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód dla potrzeb stawów rybnych.
Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Starosta Powiatowy w G. decyzją - pozwoleniem wodnoprawnym z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] udzielił Gospodarstwu Rybackiemu I. Sp. z o. o. w I. pozwolenia wodnoprawnego na piętrzenie rzeki O. za pomocą istniejącego jazu w km 4 + 250 do rzędnej 17,65 m n.p.m.; pobór wody powierzchniowej z rzeki O. dla potrzeb stawów rybnych o łącznej powierzchni użytkowej 89,07 ha, zlokalizowanych w miejscowości M. gm. G. w ilości 5114 tyś m rocznie przy zachowaniu okresowych wielkości poboru wody do napełnienia i uzupełniania strat z tytułu parowania i przesiąków, określonych w ust. 5 pkt III za pomocą ujęcia zlokalizowanego przed jazem, składającego się z żelbetonowego przyczółka brzegowego i 3 rurociągów stalowych -1020 mm oraz pompowni o wydajności Q max =0,5 m 3/s, w której znajdują się wyszczególnione agregaty pompowe; zrzut wód ze stawów do rzeki O. w ilości 4284 tyś m rocznie w terminach określonych w operacie wodnoprawnym; piętrzenie wód stawu za pomocą mnichów do wskazanych w decyzji rzędnych.