Wyrok NSA z dnia 24 maja 2012 r., sygn. II OSK 323/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj ( spr. ) Sędzia del. WSA Renata Owczarzak Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej I. M. i T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2011 r. sygn. akt IV SA/Wa 887/11 w sprawie ze skargi I. M. i T. M. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 listopada 2011 r., sygn. akt IV SA/Wa 887/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. M. i T. M. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] marca 2011 r., nr [...] w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia.
W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd podał następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Decyzją z dnia [...] września 2010 r. - po rozpatrzeniu wniosku inwestora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Kielcach wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody dla przedsięwzięcia pn. "Budowa obwodnicy Końskich na drodze wojewódzkiej nr [...] - etap I i II, określając rodzaj i miejsce realizacji przedsięwzięcia, warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich, ponadto określając wymagania dotyczące ochrony środowiska do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Organ I instancji stwierdził także konieczność przeprowadzenia monitoringu przyrodniczego oraz nałożył obowiązek przedstawienia analizy porealizacyjnej w zakresie wielkości i rozprzestrzeniania się hałasu do środowiska, jakości wód z odwodnienia drogi odprowadzanych do środowiska, oraz funkcjonalność przejść dla zwierząt.