Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2012 r., sygn. II OSK 2294/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA del. Anna Żak Protokolant: Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 650/10 w sprawie ze skargi D. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną sportową 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 19 sierpnia 2010 roku, II SA/Wa 650/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej jako: WSA) - po rozpatrzeniu sprawy ze skargi D. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji (dalej jako: KGP) z dnia [...] lutego 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pozwolenia na broń palną sportową - uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji (dalej jako: MKWP) z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...], stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości i zasądził od KGP na rzecz D. C. kwotę 200 zł tytułem zwrotów kosztów postępowania.
W uzasadnieniu wskazano, że wnioskiem z dnia 21 czerwca 2009 r. D. C. zwrócił się do MKWP o wydanie pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej do celów sportowych w ilości czterech egzemplarzy, tj. pistolet sportowy, pistolet standardowy, pistolet centralnego zapłonu oraz karabin dowolny, a wniosek swój uzasadnił tym, że z broni klubowej będącej na wyposażeniu klubu uzyskuje wyniki, które go nie satysfakcjonują, gdyż za każdym razem zmuszony jest przestrzelać daną jednostkę broni podczas treningów. Wskazał też, że w czasie treningów zdarza się, że z przestrzelonej przez wnioskodawcę broni strzela podczas zawodów więcej niż jeden zawodnik. Dlatego też posiadanie indywidualnej broni pozwoli na skupienie się na celu i uzyskaniu wyższych wyników. Do wniosku wnioskodawca dołączył orzeczenie lekarskie i psychologiczne, zaświadczenie z Klubu Strzelectwa Sportowego "[...]" LOK w Ż. wraz z wykazem startów w zawodach klubowych w latach 2004 - 2009, 1 dyplom za zajęcie II miejsca w klubowych zawodach strzeleckich z dnia 12 maja 2007 r. w konkurencji karabinek Kdw-30 oraz kserokopię patentu strzeleckiego uprawniającego do uprawiania strzelectwa pneumatycznego i kulowego oraz licencji strzeleckiej uprawniającej do udziału we współzawodnictwie sportowym.