Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. II GSK 1882/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz (spr.) Sędziowie NSA Jan Bała Janusz Zajda Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A.T.-S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 101/11 w sprawie ze skargi A.T.-S. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego na rzecz A.T.-S. 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 101/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę A.T.-S. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że Komisja Egzaminacyjna nr 2 do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego w 2010 r. z siedzibą w K. uchwałą z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] podjętą na podstawie art. 366 ust. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (t.j. Dz. U. z 2010 r. nr 10, poz. 65 ze zm.), zwanej dalej: "ustawą o radcach prawnych", stwierdziła, że skarżąca otrzymała negatywny wynik z egzaminu radcowskiego. W uzasadnieniu wskazano, że zdająca z pierwszej części egzaminu otrzymała ocenę dostateczną, z drugiej części ocenę dostateczną, z trzeciej części ocenę dobrą, z czwartej części (z zakresu prawa gospodarczego) ocenę niedostateczną, a z piątej części ocenę dostateczną. Zadanie z prawa gospodarczego brzmiało następująco: