Wyrok NSA z dnia 19 września 2012 r., sygn. I GSK 369/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Pietrasz Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 19 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. "R." S.A. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 19 września 2011 r. sygn. akt III SA/GL 2477/10 w sprawie ze skargi E. "R." S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. "R." S.A. w R. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 19 września 2011 r., sygn. akt III SA/GL 2477/10, oddalił skargę R. S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia:
Decyzją z [...] grudnia 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w R. odmówił R. S.A. stwierdzenia nadpłaty i zwrotu podatku akcyzowego za styczeń 2008 r. w kwocie 62.039 zł, uznając jej wniosek za niezasadny w kontekście przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od akcyzy.
Dyrektor Izby Celnej w K., decyzją z [...] września 2010 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. Organ wskazał, że zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 ze zm.; powoływanego dalej jako: "rozporządzenie") "zwalnia się również od akcyzy energię elektryczną zużywaną w procesie produkcji energii elektrycznej, energię elektryczną zużywaną w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu lub energię elektryczną wykorzystywaną do podtrzymywania tych procesów produkcyjnych". Zwolnienie to ma zastosowanie pod warunkiem, że podmiot uprawniony do zwolnienia, wykorzystujący energię elektryczną do celów określonych w powyższym przepisie, będzie przekazywał do właściwego naczelnika urzędu celnego, do dnia 25 miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, oświadczenia o ilościach i sposobie wykorzystania zwolnionej energii elektrycznej oraz będzie prowadził ewidencję pozwalającą na określenie ilości i sposobu wykorzystania zwolnionej energii elektrycznej (§ 3 ust. 4 rozporządzenia).