Wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2012 r., sygn. II GSK 767/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt VIII SA/Wa 562/10 w sprawie ze skargi P. M. - wspólnika spółki cywilnej "P. A." na decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przyznania pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. (dalej WSA w W.) z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt VIII SA/Wa 562/10 uchylający decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. (dalej: Dyrektora MOR ARiMR) z dnia [...] maja 2010 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...] umarzającą postępowanie w sprawie przyznania pomocy finansowej na wspieranie gospodarowania na obszarach górskich.
Skarżony wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych. Na skutek wniosku złożonego przez wspólnika spółki cywilnej "P. A.", Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. wydał w dniu [...] grudnia 2009 r. decyzję umarzającą postępowanie w sprawie przyznania pomocy finansowej na wspieranie gospodarowania na obszarach górskich dla podmiotu "P. A." spółka cywilna. Od tej decyzji odwołanie złożył P. M., zarzucając decyzji pierwszoinstancyjnej naruszenie prawa polegające na błędnym przyjęciu, że wniosek w sprawie płatności bezpośredniej złożyła spółka cywilna, a więc podmiot, który nie ma zdolności prawnej, a zatem nie mogący uczestniczyć w obrocie prawnym, w tym być adresatem płatności z funduszy unijnych. Rozpoznając odwołanie Dyrektor MOR ARiMR utrzymał w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. Organ odwoławczy podzielił stanowisko będące podstawą rozstrzygnięcia pierwszoinstancyjnego. W szczególności wskazał, że spółka cywilna nie mając zdolności prawnej nie może być adresatem pomocy przyznawanej przez Agencję, a tym samym stroną postępowania w sprawie pomocy finansowej. Dla przypadków, w których osoby fizyczne prowadzą działalność rolniczą w formie spółki cywilnej, prawo przewiduje możliwość przyznania dopłat jednemu ze wspólników, który uzyskał zgodę od pozostałych na wystąpienie z wnioskiem. W sprawie objętej wnioskiem taka sytuacja nie wystąpiła, gdyż wniosek pochodzi od spółki cywilnej "P. A.". W tej sytuacji umorzenie postępowania wszczętego wnioskiem o przyznanie pomicy jest zasadne, bo spełnione zostały przesłanki z art. 105 k.p.a., czyli postępowanie administracyjne było bezprzedmiotowe.