Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 30 listopada 2012 r., sygn. I FZ 498/12

Prawo pomocy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA : Arkadiusz Cudak po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia W. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 17 września 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1149/12 w zakresie prawa pomocy w sprawie skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (odpowiedzialności podatkowej osób trzecich) postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 17 września 2012 r., sygn. akt III SA/Gl 1149/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach odmówił przyznania prawa pomocy w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 26 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług (odpowiedzialności podatkowej osób trzecich).

W uzasadnieniu sąd I instancji podał, że skarżący wniósł o przyznanie prawa pomocy w części obejmującej zwolnienie od kosztów sądowych. Sąd ten ustalił, że wpis od skargi wynosi 500 złotych. Wskazał, że wnioskodawca - W. S. prowadzi wspólne gospodarstwo domowe wraz z żoną - M. oraz synem M., przy czym ich miesięczny dochód wynosi odpowiednio: skarżący oraz jego żona zarabiają po 1.116,86 zł. netto, M. S. otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia w kwocie 2.000 netto, co daje razem kwotę 4.233 złotych. Sąd I instancji uznał, że nie zachodzą przesłanki do uszczuplenia dochodu wspólnego gospodarstwa rodziny S. o kwotę 1.200 złotych obejmującą alimenty przekazywane przez skarżącego synowi M., bowiem syn W. S. nie prowadzi odrębnego gospodarstwa domowego, a mieszkając wraz z rodzicami prowadzi wraz z nimi wspólne gospodarstwo domowe. Sąd I instancji nie wliczył do dochodu wspólnego gospodarstwa domowego rodziny S. kwoty 3.800 brutto będącej wynagrodzeniem W. S. z tytułu sprawowania funkcji Prezesa Zarządu w zarządzie spółki "B. C." Sp. z o.o., w którym to przedsiębiorstwie został ponadto zatrudniony (jako dyrektor do spraw handlowo-technicznych), pracuje tam także żona skarżącego - M. S. (na stanowisku głównej księgowej) oraz syn (umowa zlecenie na tłumaczenie pisemne i ustne według zleceń). Sąd dodał, że opisana kwota, wprawdzie w sposób nie regularny, jednakże zasila wspólny budżet domowy rodziny S.. Uwzględniając oświadczenie strony skarżącej zawarte na urzędowym formularzu PPF sąd I instancji przyjął, że wydatki gospodarstwa domowego prowadzonego przez M., W. i M. S. wynoszą 3.350 zł. Sąd I instancji zauważył, że syn skarżącego - M. S. posiada rachunek bankowy, który posiada płynność finansową i znajdują się na nim środki finansowe, na co wskazuje wydruk z tego rachunku bankowego za okres od maja 2012 r. do lipca 2012 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00