Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 278/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 grudnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 311/11 w sprawie ze skargi D. B. P. S.A. z siedzibą w W. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 października 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok, 2) oddala skargę, 3) zasądza od D. B. P. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 zł (słownie: trzysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 grudnia 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 311/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez D. B. P. S.A. z siedzibą w W. (dalej jako "skarżąca, spółka) interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 października 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu sąd I instancji podał, że spółka we wniosku o interpretację wskazała, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie finansowych instrumentów pochodnych na rzecz klientów korporacyjnych, innych banków, instytucji finansowych. Instrumenty te stanowią stałą ofertę spółki, wykorzystywane są w celu aktywnego zarządzania m.in. ryzykiem kursu walutowego oraz ryzykiem stopy procentowej, służą m.in. zabezpieczaniu się przed stratami związanymi z niekorzystnymi zmianami na rynku cen akcji, stóp procentowych, walut lub surowców. Zawierane przez spółkę umowy dotyczące instrumentów pochodnych obejmują m.in. transakcje na stopę procentową - w tym przede wszystkim instrumenty typu FRA (Forward Rate Agreement) oraz inne.