Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 31 października 2012 r., sygn. II FSK 480/11
Faktyczna data dokonania zapisu w księgach rachunkowych, zgodnie z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p., nie może zmieniać kwalifikacji danego wydatku i wpływać na moment zaliczenia go jako kosztu w rozumieniu art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p. Wydatki stanowiące koszty ogólne funkcjonowania osoby prawnej (koszty pośrednie), podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dniu, na który ujęto ten koszt w księgach rachunkowych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędziowie NSA Anna Dumas, WSA del. Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 31 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. S.A. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 października 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 475/10 w sprawie ze skargi G. S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. S.A. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 18 października 2010r. sygn. akt I SA/Gd 475/10, oddalił skargę G. S.A. z siedzibą w G., zwaną dalej " wnioskodawcą" lub " spółką", na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Zaskarżony skargą kasacyjną wyrok wydany został w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę następujący stan faktyczny:
1. G. S.A., wnioskiem z dnia 27 listopada 2008 r., wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie podatkowych skutków zawarcia i realizacji umowy pożyczki paliw. We wniosku wskazała, że w związku z planowanym w 2009 r. remontem instalacji rafineryjnych i koniecznością zabezpieczenia dostaw paliwa zamierza zawrzeć z A. umowę pożyczki paliw, na mocy której A. będzie odpłatnie pożyczać spółce paliwa. Zasadą rozliczeń pomiędzy stronami będzie odpłatność za każdy dzień, w którym spółka pożyczy paliwo A. wg dziennego stanu rozliczenia. A. będzie rozliczać się ze spółką w ten sposób, że za każdy miesiąc, w którym spółka pożyczyła paliwo A. wystawi fakturę VAT obciążając spółkę za wszystkie dni, w których pożyczała paliwo. Po zakończeniu remontu instalacji rafineryjnych, spółka zwróci A. pożyczone paliwo. Będzie to paliwo wytworzone przez spółkę albo kupione od podmiotów trzecich. Otrzymywane w ramach pożyczki paliwo będzie posiadało krótszy okres gwarancji (co wynika z faktu, że spółka będzie pożyczać od A. paliwo składowane już przez jakiś czas), natomiast w ramach zwrotu pożyczki spółka zwróci paliwo o dłuższym okresie przydatności (a zatem paliwo nowowytworzone przez spółkę będącą producentem paliwa albo kupione od podmiotów trzecich).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right