Wyrok NSA z dnia 30 października 2012 r., sygn. II FSK 653/11
W sytuacji, gdy budynek nie został wpisany do ewidencji, organy podatkowe są uprawnione do ustalenia charakteru budynku do celów podatkowych, na podstawie dokumentacji budowlanej, a w przypadku jej braku - na podstawie opinii biegłego z zakresu budownictwa. Organy podatkowe nie są uprawnione do samodzielnego określenia kategorii budynku (tj. z pominięciem dokumentów, opinii).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Antoni Hanusz, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 30 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2010 r. sygn. akt III SA/Wr 572/10 w sprawie ze skargi I. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 31 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 listopada 2010 r., sygn. akt III SA/Wr 572/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę I. K. (dalej jako: „Strona” lub ,,Skarżąca’) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 31 maja 2010 r., w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za rok 2008.
W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został stan faktyczny i prawny sprawy:
Decyzją z dnia 12 października 2009 r. Prezydent Miasta W. ustalił dla Skarżącej zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2008 r., w odniesieniu do gruntów zabudowanych położonych przy ul. P. [...] i K. [...] w W., w kwocie 7.376 zł. Przy wymiarze podatku zastosowano stawki podatkowe określone Uchwałą Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 29 listopada 2007 r. Nr XVI/150/07 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. W odwołaniu od takiego rozstrzygnięcia zainteresowana Strona podniosła, iż zaskarżona decyzja jest błędna, a podatek zawyżony. Wskazała, że organ podatkowy błędnie zastosował stawki podatku właściwe dla nieruchomości przeznaczonej pod działalność gospodarczą dla lokalu użytkowego, a nie stawki właściwe dla budynków o przeznaczeniu mieszkalnym. Wyjaśniła, że nie prowadzi w przedmiotowej nieruchomości działalności gospodarczej, gdyż od dnia jej zakupu przeprowadzany jest tam remont w celu dostosowania nieruchomości do funkcji mieszkaniowej, w trakcie oczekiwania na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego.