Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 17 listopada 2010 r., sygn. III SA/Wr 572/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maciej Guziński, Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk (sprawozdawca), , Protokolant Katarzyna Dziok, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 17 listopada 2010 r. sprawy ze skargi I. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości za rok [...] oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. (Nr [...]) Prezydent Miasta W. ustalił dla I. K. (dalej skarżąca) zobowiązanie w podatku od nieruchomości za 2008 r., w odniesieniu do gruntów zabudowanych położonych przy ul. P. [...] i K. [...] w W., w kwocie [...] zł. Opodatkowaniem objęto: grunty pozostałe - [...] m2, budynki pozostałe - [...] m2, grunty pozostałe - [...] m2, budynki pozostałe - [...] m2. Przy wymiarze podatku zastosowano stawki podatkowe określone Uchwałą Rady Miejskiej W. z dnia [...] r. Nr [...] w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.
W odwołaniu od takiego rozstrzygnięcia zainteresowana strona podniosła, iż zaskarżona decyzja jest błędna, a podatek zawyżony. Wskazała, że organ podatkowy - ustalając wymiar podatku od zakupionej przez nią nieruchomości - błędnie zastosował stawki podatku właściwe dla nieruchomości przeznaczonej pod działalność gospodarczą dla lokalu użytkowego. Wyjaśniła, że nie prowadzi w przedmiotowej nieruchomości działalności gospodarczej, gdyż od dnia jej zakupu przeprowadzany jest tam remont, mający na celu zmianę przeznaczenia budynków, z funkcji oświatowej (Szkoła Pedagogiczna i Biblioteka Pedagogiczna) na funkcję mieszkalną (akademik). Prace te prowadzone są w systemie gospodarczym przez męża strony, który zamieszkuje już w związku z tym w tej nieruchomości. W odwołaniu wyjaśniono też, iż w oczekiwaniu na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego cały czas kontynuowane są wspomniane prace remontowe i adaptacyjne, w celu dostosowania nieruchomości do funkcji mieszkaniowej. W tej sytuacji, wymiar podatku od nieruchomości należny od budynków powinien być - zdaniem odwołującej się - ustalony według stawek właściwych dla budynków o przeznaczeniu mieszkalnym (a nie użytkowym).