Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I FSK 1575/11
Jeżeli podatnik na terytorium Polski dokonuje jedynie zakupów, a nie dokonuje czynności opodatkowanych wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, to traktowany jest jako konsument ponoszący ekonomiczny ciężar podatku, nawet jeżeli zakupy miały związek z działalnością gospodarczą, ale wykonywaną wyłącznie poza granicami kraju. Inaczej mówiąc, z zasady terytorialności podatku VAT wynika, że jeżeli podatnik chce skorzystać na danym terytorium z prawa do odliczenia podatku naliczonego, to na tymże terytorium musi też wykazać podatek należny.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. GmbH w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Po 172/11 w sprawie ze skargi H. GmbH w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 3 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika wykazanego w deklaracjach VAT-7 za miesiące od stycznia do maja 2010 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od H. GmbH w T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 1800 (słownie: jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2011r., sygn. akt I SA/Po 172/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę H. Gmbh w T. (z siedzibą w N.) (dalej: Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 3 stycznia 2011 r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Spółka, będąca podmiotem zarejestrowanym dla potrzeb podatku od towarów i usług w Polsce złożyła w Urzędzie Skarbowym w N. deklaracje VAT-7 za poszczególne okresy rozliczeniowe - od stycznia do maja 2010 r. Do deklaracji dołączono wnioski, w których na podstawie art. 87 ust. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej: ustawa o VAT) Spółka wnosiła o dokonanie zwrotów nadwyżki podatku VAT.