Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2012 r., sygn. I FSK 1642/11
Polski ustawodawca prawidłowo implementował VI Dyrektywę, a następnie Dyrektywę 112, odwołując się do klasyfikacji statystycznej, a nie do nomenklatury scalonej. W konsekwencji nie wszystkie pasze dla zwierząt muszą być opodatkowane jednolitą (niższą) stawką VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 2898/10 w sprawie ze skargi A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 21 czerwca 2011 r., Sygn. akt III SA/Wa 2898/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. sp. z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 30. lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Jak wynika z uzasadnienia powyższego wyroku w dniu 10 maja 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. - organ upoważniony Ministra Finansów otrzymał wniosek skarżącej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: skarżąca w ramach swojej działalności dystrybuuje dodatki paszowe, będące produktami spożywczymi przeznaczonymi do żywienia zwierząt. Stosownie do opinii klasyfikacyjnych organów statystycznych, którymi dysponuje Spółka, niektóre spośród tych produktów są zaliczane do grupowań innych niż PKWiU 15.7 "pasza dla zwierząt" (m.in. PKWiU 24.15.30-19.00, 24.20.14-90.00 lub 24.41.60-50.30), przy czym wszystkie towary, o których mowa we wniosku stanowią dodatki paszowe i produkty paszowe, stosowane w żywieniu zwierząt hodowlanych. Skarżąca oświadczyła, że w jej ocenie klasyfikacja przedmiotowych towarów na gruncie PKWiU nie ma jednak żadnego znaczenia dla określenia właściwej stawki VAT. Wyjaśniła dodatkowo, że nie występowała do organów statystycznych w celu uzyskania opinii klasyfikacyjnych, a jedynie przedstawiła organowi zestawienie wybranych towarów, które zdaniem organów należy zakwalifikować do grupowań innych niż PKWiU 15.71. W tym stanie faktycznym Skarżąca zadała następujące pytania: