Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 sierpnia 2012 r., sygn. II FSK 101/11

Ustawodawca nie dokonał podziału na części budowlane i niebudowlane kolejki linowej, tylko określił budowlę - jako całość- jako kolejkę linową. A skoro tak, to uznanie za części podlegającej opodatkowaniu budowli obok podpór silnika elektrycznego, krzeseł, liny, koła napędowego, koła zwrotnego, stacji napędowej, stacji napinającej, stacji zwrotnej, urządzenia napinającego, nie narusza przepisów art. 2 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. i art. 3 pkt 1 lit. b i art. 3 pkt 3 prawa budowlanego. Części te składają się bowiem na budowlę jako całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Anna Sokołowska, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 8 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. S. A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 761/10 w sprawie ze skargi R. S. A. z siedzibą w W. na indywidualną interpretację Wójta Gminy K. z dnia 28 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. S. A. z siedzibą w W. na rzecz Wójta Gminy K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 761/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę R. S.A. z siedzibą w W. na indywidualną interpretację Wójta Gminy K. z dnia 28 stycznia 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości.

Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:

Wnioskiem z dnia 10 grudnia 2009 r. spółka R. S.A. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka") zwróciła się do Wójta Gminy K. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej zakresu opodatkowania podatkiem od nieruchomości części składowych kolei krzesełkowej. Spółka jest właścicielem kolei krzesełkowej, która na podstawie umowy leasingu operacyjnego została oddana w użytkowanie korzystającemu na terenie Gminy K.. Zgodnie z umową w przypadku powstania po stronie korzystającego obowiązku zwrotu przedmiotu leasingu, korzystający na własny koszt dokona demontażu przedmiotu leasingu i dostarczy go w miejsce wskazane przez finansującego, korzystając w zakresie realizacji tych obowiązków z pomocy podmiotów wskazanych lub zaakceptowanych przez finansującego, posiadających specjalistyczną wiedzę i umiejętności umożliwiające prawidłowe wykonanie tych obowiązków. Kolej składa się z: silnika elektrycznego, liny, koła napędowego, koła zwrotnego, stacji napędowej, stacji napinającej, stacji zwrotnej, urządzenia napinającego oraz podpór. Jest montowana za pomocą podpór do fundamentów będących własnością korzystającego, przy czym przytwierdzenie do fundamentów nie ma charakteru trwałego, gdyż kolej może być w każdej chwili zdemontowana i przeniesiona w inne miejsce. W związku z faktem, że kolej jest związana z działalnością gospodarczą Spółki oraz jest jej własnością, Spółka jest zobowiązana do zapłaty podatku od nieruchomości należnego od budowli na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.; dalej: "u.p.o.l.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00