Wyrok NSA z dnia 15 maja 2012 r., sygn. I FSK 140/12
Jeżeli dany podmiot dokonuje zakupu wierzytelności w celu jej odsprzedaży lub wyegzekwowania lub dalszej sprzedaży, to świadczy na rzecz sprzedawcy wierzytelności usługę pośrednictwa finansowego, której podstawowym celem jest uwolnienie sprzedawcy wierzytelności od ciężaru jej egzekwowania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 września 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 266/09 w sprawie ze skargi B. H. w W. S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 października 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od B. H. w W. S.A. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 18 września 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 266/09) uwzględnił skargę B. S.A. (dalej jako B.) i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 9 października 2008 r. wydaną w przedmiocie przepisów podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy w oparciu o dane zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji z zakresu prawa podatkowego oraz w wydanej w tej sprawie przez Ministra Finansów interpretacji indywidualnej i wyjaśnił, że kwestią sporną jest to czy B., sprzedając uprzednio nabyte wierzytelności, będzie traktowany jako świadczący usługę w rozumieniu ustawy o VAT, a jeżeli tak, to czy usługa taka będzie zwolniona z opodatkowania VAT, względnie czy to nabywca wierzytelności świadczy na rzecz B. usługę, polegającą na uwolnieniu go od wykonywania czynności związanych ze ściąganiem długu i ryzyka jego nieściągalności.