Wyrok NSA z dnia 4 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1222/11
Zakwestionowanie przez organy podatkowe dostawy jako wykonanej w ramach procedury zwrotu VAT podróżnym, o której mowa w art. 126 - 130 ustawy o VAT, daje podstawę dla zastosowania stawki VAT właściwej dla dostawy krajowej jedynie po wcześniejszym ustaleniu, że dostawa ta nie stanowi eksportu pośredniego w rozumieniu art. 2 pkt 8 lit. b) ustawy o VAT.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 marca 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 1615/10 w sprawie ze skargi B. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 12 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za marzec 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz B. Sp. z o. o. z siedzibą w W. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 22 marca 2011 r., sygn. III SA/Wa 1615/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi B. Sp. z o. o. z siedzibą w W. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 12 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za marzec 2006 r.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że skarżąca spółka zajmowała się handlem hurtowym artykułów chemii gospodarczej. Głównymi dostawcami towarów byli producenci krajowi, a odbiorcami zarówno firmy krajowe, jak i odbiorcy zagraniczni. Spółka dokonywała zwrotu VAT podróżnym w systemie Tax Free, a dostawy ewidencjonowała za pomocą kas fiskalnych. W kontrolowanym okresie spółka sprzedawała towary na rzecz osób mających adres zamieszkania na Ukrainie, Rosji oraz na Białorusi. Spółka wyjaśniła, że sprzedaż objęta procedurą Tax Free była w dużej mierze kredytowana, a płatności gotówkowe były odbierane przez przedstawiciela handlowego działającego na terenie "województw granicznych" i bezpośrednio wpłacane do banku na konto firmowe strony, przy czym nie było bezpośrednich wpłat gotówkowych z kasy dotyczących zwrotu samego VAT.