Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2012 r., sygn. II FSK 1866/10
Wspólnik ma prawo do udziału w zysku wynikającym z rocznego sprawozdania finansowego i przeznaczonym do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników, przy czym uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Skoro roszczenie o wypłatę dywidendy jest prawem zbywalnym to wypłata stosownego świadczenia pieniężnego nastąpić może nie na rzecz uprawnionego do dywidendy zgodnie z art.191 § 1 i art.193 § 1 K.s.h., lecz na rzecz innego podmiotu (art.509 § 1 i art.512 K.c.). W razie cesji wierzytelności, o której mowa, uprawniony do dywidendy (stosownie do powołanych przepisów K.s.h.) nie otrzyma tytułem dywidendy żadnego świadczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA del. Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 maja 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 2117/09 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 760 (siedemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 maja 2010r., sygn. akt III SA/Wa 2117/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. C. spółki z o.o. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2009r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.