Wyrok NSA z dnia 8 marca 2012 r., sygn. II FSK 1641/10
Brak jest podstaw do przyjęcia, że środki pieniężne stanowiące równowartość odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wpłacone w myśl ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych na wyodrębniony rachunek bankowy a następnie z niego faktycznie wycofane i faktycznie wydatkowane na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. b updof.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędziowie: NSA Tomasz Zborzyński, del. NSA Jan Grzęda (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. i J. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 września 2009 r. sygn. akt I SA/Kr 163/09 w sprawie ze skargi B. i J. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. i J. H. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 30 kwietnia 2008 r. o numerach [...] oraz [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. określił współmałżonkom B.H i J.H. (zwanych dalej "skarżącymi") wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r.
Różnica pomiędzy zadeklarowanym, a określonym w decyzji podatkiem, wynikała z zakwestionowania przez organ kontroli skarbowej wartości wykazanych kosztów uzyskania przychodu z tytułu działalności gospodarczej J.H. prowadzonej w formie ww. spółki T. Ustalenia organu dotyczyły zawyżenia kosztów uzyskania przychodów łącznie o kwotę 1.325.179,32 zł. Na powyższą kwotę złożyło się zawyżenie:
- kosztów z tytułu wydatków w kwocie 1 200 000 zł udokumentowanych fakturami wystawionymi przez P.P.H.U. "P". a dokumentujących usługi, które, w ocenie organu, nigdy w rzeczywistości nie były wykonane, nie mogły więc stanowić zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zmianami) - zwanej dalej "updof" kosztu uzyskania przychodu,