Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 29 maja 2012 r., sygn. II FSK 2312/10
W zakładach wzajemnych, bez względu na rodzaj zakładu, podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi suma stawek, o której przesądza ilość faktycznie zawartych zakładów, a nie nazwa jaką organizator nadał danemu zakładowi, w celu zachęcenia gracza do zawarcia większej ilości zakładów, gwarantując z jednej strony korzystne przeliczenie stawki/bonusy, z drugiej zaś nie dając możliwości zrezygnowania z gry do czasu ostatecznego jej zakończenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), WSA del. Andrzej Jagiełło, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "F." sp. z o. o. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Gl 367/10 w sprawie ze skargi "F." sp. z o. o. z siedzibą w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od gier 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "F." sp. z o. o. z siedzibą w C. na rzecz Ministra Finansów kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 czerwca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach sygn. akt I SA/Gl 367/10 oddalił skargę F. sp. z o.o. w C. na interpretację Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2009 r. w przedmiocie podatku od gier.
Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że spółka w złożonym wniosku o interpretację indywidualną przedstawiła następujący stan faktyczny. Spółka zamierza wprowadzić do swojej oferty nowy rodzaj zakładu wzajemnego typu FALC. Zakład typu FALC jest zakładem składającym się z dwóch do siedmiu okazji zawarcia zakładu lub ich grup na jednym kuponie. W przypadku trafnego wytypowania pierwszej okazji zawarcia zakładu - OZZ 1 - czyli zdarzenia lub grupy zdarzeń, gracz otrzyma wygraną, która obliczana jest jako połowa EWK (suma przeznaczona na wypłaty w przypadku poprawnego określenia wynika) w zwykłym zakładzie (jest to iloczyn 90% stawki i 50% kursu na to zdarzenie) a ponadto otrzyma bonus od kursu na drugą okazję zawarcia układu - OZZ 2 - i następne (jeżeli zakład składa się z większej ilości okazji zawarcia układu), w wysokości połowy kursu na pierwszą okazję zawarcia zakładu (kurs OZZ 1 x 0,5). W przypadku zakładu składającego się z większej liczby okazji zawarcia zakładu powyższy proces powtarza się. W przypadku błędnego wytypowania pierwszej okazji zawarcia zakładu - OZZ 1 - cały zakład typu FALC jest przegrany. Gracz przystępując do zakładu FALC zyskuje przeliczenie wygranej według wyższych kursów niż według kursów podstawowej oferty oraz istnieje większe prawdopodobieństwo wygranej pieniężnej w przypadku wytypowania prawidłowo tylko kilku z wszystkich możliwych okazji.