Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2010 r., sygn. I SA/Gl 367/10
W zakładach wzajemnych - stosownie do art. 42 pkt 8 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych ( Dz. U. Nr 4, poz. 27 z 2004 z późn. zm. ) - bez względu na rodzaj zakładu, podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi suma stawek. O sumie stawek przesądza zaś ilość faktycznie zawartych zakładów, a nie nazwa jaką organizator nadał danemu zakładowi, w celu zachęcenia gracza do zawarcia większej ilości zakładów, gwarantując z jednej strony korzystne przeliczenie stawki/bonus , z drugiej zaś nie dając możliwości zrezygnowania z gry ( co de facto oznacza obowiązek przystąpienia do kolejnego zakładu ) - do czasu ostatecznego jej zakończenia. Ujmując rzecz inaczej, ile jest zakładów tyle jest stawek i od sumy tych stawek, uzależniona jest podstawa opodatkowania podatkiem od gier.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak (spr.), Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. w C. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od gier oddala skargę
Uzasadnienie
Na podstawie art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego ( Dz. U. Nr 112, poz. 770 z 2007 r. ) - w dalszej części uzasadnienia określanym "rozporządzeniem upoważniającym" - Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając w imieniu Ministra Finansów stwierdził, iż stanowisko "A" Sp. z o.o. z siedzibą w C. - w dalszej części uzasadnienia określanej zamiennie słowami "Spółka, wnioskodawczyni/podatniczka" - zawarte we wniosku z dnia [...] 2009 r., a dotyczące podatku od gier i zakładów wzajemnych - jest nieprawidłowe.