Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2298/10

Z treści art. 8 ust. 4 u.p.s.d. nie można wyprowadzić wniosku, że organ dokonuje wyceny rzeczy tylko i wyłącznie przy pomocy opinii biegłego albo, że jest ona niezbędna. Zwłaszcza jeżeli istnieje możliwość określenia jej przez sam organ, np. w oparciu o kurs waluty Narodowego Banku Polskiego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia WSA (del.) Lidia Ciechomska-Florek, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/GL 1029/09 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 czerwca 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, w sprawie o sygn. akt I SA/GL 1029/09, oddalił skargę A. K. - nazywanej dalej "Skarżącą", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 października 2009 r. w przedmiocie podatku od spadków i darowizn.

Z uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. decyzją z dnia 12 czerwca 2009 r. ustalił Skarżącej zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn. Swoje rozstrzygnięcie oparł o oświadczenie Skarżącej, która w trakcie postępowania kontrolnego powołała się przed organem na fakt otrzymania w 2006 r. darowizn od swojej matki. Jako dowód zawarcia i wykonania umowy darowizny przedstawiła wyciągi z rachunku bankowego. W trakcie postępowania złożyła także zeznanie podatkowe SD-3 o nabyciu rzeczy i praw majątkowych. Ponieważ przedmiotem umowy darowizny były dolary amerykańskie organ podatkowy dokonał przeliczenia waluty obcej według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia zgłoszenia darowizny do opodatkowania, a następnie w oparciu o art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514, z późn. zm.) - powoływanej dalej jako "u.p.s.d.", wezwał Skarżącą do podwyższenia wartości darowizny. Skarżąca odmówiła podwyższenia wartości darowizny z uwagi na to, że wymiany walutowej dokonała w transakcjach bezgotówkowych poprzez bank i w rzeczywistości dysponowała kwotą niższą niż wskazaną w wezwaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00