Wyrok NSA z dnia 16 maja 2012 r., sygn. II FSK 535/10
W art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) u.p.o.l. ustawodawca przewidział niższą stawkę podatkową dla podatników posiadających majątek przeznaczony do celów mieszkalnych w stosunku do osób, które przykładowo, zajmują budynki na prowadzenie działalności gospodarczej i podlegają w myśl art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) u.p.o.l. opodatkowaniu według stawek najwyższych. Zastosowanie do garaży stanowiących odrębny przedmiot opodatkowania (odrębna własność lokali), jako części budynków mieszkalnych preferencyjnej stawki podatkowej z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) u.p.o.l. stanowiłoby wyłom w stosowaniu najniższej stawki podatkowej dla lokali ściśle spełniających kryterium lokali mieszkalnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA (del.) Lidia Ciechomska Florek, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 430/09 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 10 sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 430/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę T. K. - zwanego dalej także "Skarżącym", na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. w przedmiocie podatku od nieruchomości.
W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan sprawy podał, że Prezydent Miasta B. decyzją z dnia 29 maja 2009 r. ustalił T. K. i M. K. wysokość podatku od nieruchomości na 2009 r.
W decyzji tej organ podatkowy powołując się na dane z ewidencji gruntów i budynków stwierdził, że T. i M. małżonkowie K. są właścicielami dwóch lokali - garażu nr [...] i lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Oba lokale stanowią odrębną własność, zaś garaż, zgodnie z danymi wynikającymi z ewidencji, posiada wyodrębnioną funkcję niemieszkalną. Tym samym, garaż stanowiący odrębną własność podlega opodatkowaniu według stawek właściwych dla tzw. "budynków lub ich części pozostałych".