Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2012 r., sygn. I FSK 414/11

Przepis art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje zatem, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towaru, która powinna być potwierdzona fakturą. Kwestia chwili powstania obowiązku podatkowego nie była sporna w przedmiotowej sprawie, a organy podatkowe, ani też Sąd nie uczyniły powyższego przepisu przedmiotem swoich rozważań, zarzut podniesiony w skardze kasacyjnej jest więc niezrozumiały.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Jan Zając (spr.), Sędzia WSA (del) Danuta Oleś, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "I. Y." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 19 października 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 776/10 w sprawie ze skargi "I. Y." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 26 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług kwoty zwrotu różnicy za maj 2004 r. oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec, kwiecień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "I. Y." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 2.400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z .19 października 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 776/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, oddalił skargę I. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w K. (dalej: "spółka") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia 26 kwietnia 2010 r. w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług kwoty zwrotu różnicy za maj 2004 r. oraz kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za marzec, kwiecień 2004 r.

Decyzją z dnia 17 sierpnia 2007r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej wydał decyzję we wskazanym wyżej przedmiocie. W uzasadnieniu organ kontrolny wskazał, że w rozliczeniu za marzec 2004 r. podatnik nie zadeklarował podatku należnego od usług transportu towarów świadczonych poza granicami Polski na rzecz firmy L. GmbH z siedzibą w Niemczech. Usługi te były udokumentowane 2 fakturami z 1 marca i 15 marca 2004r. dotyczącymi sprzedaży wymienionej wyżej firmie z Niemiec suszonego młóta browarnianego oraz usługami transportu tego towaru na trasie z St. Petersburga w Rosji do B. w Niemczech - drogą morską. Organ ustalił, że podatnik nabył uprzednio przedmiotowe młóto browarniane od firmy J. z siedzibą w Petersburgu, po czym sprzedał towar wymienionej wyżej firmie niemieckiej. Transportu młóta drogą morska dokonała firma C. Sp.z.o.o. z siedzibą w S.. Za wykonanie transportu wystawiła dla podatnika faktury dokumentujące fracht morski bez wchodzenia na terytorium RP. Organ I instancji stwierdził ponadto, że cena młóta browarnianego była taka sama przy zakupie i sprzedaży tego towaru, a koszt usług transportowych stał się elementem składowym (cenotwórczym) ceny sprzedaży młóta kontrahentowi niemieckiemu. Organ podniósł, że wartości wynikające z wymienionych wyżej faktur podatnik zaewidencjonował wyłącznie w księgach rachunkowych jako pozostałe przychody operacyjne. Nie zostały one natomiast wykazane w rejestrze sprzedaży podatku VAT. Organ kontroli wyjaśnił, że w myśl art. 4 punkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11, poz. 50 ze zmianami) usługi wykonane przez podatnika poza granicą RP stanowią eksport usług podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT z mocy art. 13 w związku z art. 2 ust. 2 cytowanej ustawy. Dla eksportu usług ustawodawca przewidział w art. 18 ust. 3 ustawy stawkę podatku 0% jednakże pod warunkiem prowadzenia przez podatnika ewidencji określonej w ar. 27 ust. 4. Jeśli zaś podatnik nie zaewidencjonował w ewidencji VAT wymienionych usług transportowych to nie był uprawniony do zastosowania stawki 0 % dla usług transportowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00