Wyrok NSA z dnia 8 maja 2012 r., sygn. II FSK 2090/10
Rozpoczęcie użytkowania części budynku oznacza, że trzeba płacić podatek od całości. Jeśli pozostała część obiektu nie nadaje się do użytku ze względów technicznych, to podatnik musi to wykazać, przedstawiając orzeczenie inspektora nadzoru budowlanego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Stefan Kowalczyk, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 12/10 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. w G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 29 października 2009 r. sygn. akt [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 12/10, oddalił skargę S. sp. z o.o. z siedzibą w G. - nazywaną dalej "Spółką, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 29 października 2009 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 r.
Z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku wynika, że Spółka jest właścicielem trzykondygnacyjnego budynku hali magazynowej oraz budowli w postaci podjazdu do wysokości pierwszego piętra. Decyzją z dnia 16 lutego 2009 r. Prezydent Miasta T. określił Spółce wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2006 r. tytułem wspomnianego budynku i budowli.