Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. II FSK 1323/10

Jeśli strona na podstawie art. 67 § 1 Ordynacji podatkowej - zgodnie z którym w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy, na wniosek podatnika, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną - uzasadniła swoje żądania złą sytuacją materialną to organ celny zgodnie z art. 121 § 2 Ordynacji podatkowej powinien udzielić wyjaśnień, co do stanu prawnego. Jest to o tyle istatone, że przepisy Kodeksu celnego, które miały zastosowanie w sprawie (art. 246 i następne kodeksu celnego) uzależniają umorzenie długu celnego od niezasadności jego obliczenia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski (sprawozdawca), Sędziowie NSA Zbigniew Kmieciak, NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Protokolant Agata Han, po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2010 r. sygn. akt VIII SA/Wa 433/09 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 15 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności celnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) przyznaje od Skarbu Państwa - z kasy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - na rzecz radcy prawnego K. C. - K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych powiększoną o należny podatek VAT tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 lutego 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi J.R. uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 15 kwietnia 2009 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 19 listopada 2008 r.

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym. Dnia 23 października 2001 r. skarżąca zgłosiła zgodnie z dokumentem SAD do procedury dopuszczenia do obrotu samochód ciężarowy marki Volkswagen, deklarując zastosowanie obniżonej stawki celnej na podstawie świadectwa przewozowego EUR 1 wskazującego niemieckie pochodzenie towaru. Z uwagi na zakwestionowanie świadectwa przewozowego Naczelnik Urzędu Celnego w W. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie kraju pochodzenia (samochód miał pochodzenie polskie), zastosowanej stawki celnej, określonej kwoty cła oraz kwoty podatku od towarów i usług). W konsekwencji zmieniono zapisy zgłoszenia oraz określono kwotę należności celno - podatkowych ciążących na towarze celnym, wymierzając jednocześnie odsetki wyrównawcze. Rozpatrując odwołanie od tej decyzji Dyrektor Izby Celnej w W. ostateczną decyzją z 30 czerwca 2004 r. uchylił decyzję organu pierwszej instancji w części dotyczącej obciążenia strony odsetkami wyrównawczymi umarzając postępowanie w tym zakresie, zaś w pozostałej części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00