Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. I FSK 543/11
1. W sytuacji, gdy producent sam nie jest odbiorcą końcowym i nie sprzedaje energii bezpośrednio odbiorcy końcowemu, nie ciąży na nim obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym.
2. Art. 21 ust. 5 Dyrektywy 2003/96/WE jest wystarczająco precyzyjny, by można było się na jego brzmienie powoływać bezpośrednio.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 września 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 730/08 w sprawie ze skargi M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Wspólnicy Spółka Komandytowa w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia 29 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za okres od marca do października 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Wspólnicy Spółka Komandytowa w W. kwotę 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 września 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 730/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi M. Spółka Komandytowa w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 29 kwietnia 2008 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za okres od marca do października 2007 r., uchylił decyzje organów obu instancji, zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego i orzekł, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że spółka oparła swój wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym na argumencie, że podatek ten został zadeklarowany i wpłacony zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm., dalej u.p.a.), które nakładają obowiązek podatkowy na sprzedawców energii elektrycznej, podczas gdy analiza prawa unijnego wskazuje, że wykonywane przez spółkę czynności w ogóle nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. Zdaniem skarżącej ze względu na niezgodność prawa krajowego z prawem wspólnotowym należy przedmiotową sprawę rozstrzygać na podstawie przepisów Dyrektywy Rady 2003/96/WE z dnia 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz.U.UE.L.03.283.51-Dz.U.UE-sp.09-1-405 ze zm., dalej Dyrektywa 2003/96/WE). Z uwagi na treść art. 21 ust. 5 tej Dyrektywy skarżąca nie ma obowiązku opodatkowywania podatkiem akcyzowym czynności sprzedaży energii elektrycznej na rzecz dystrybutora, a uiszczony dotychczas podatek stanowi nadpłatę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right