Wyrok NSA z dnia 22 marca 2012 r., sygn. I FSK 415/11
W poz. 1 załącznika nr 6 do u.p.t.u., w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., wskazane zostały produkty naftowe i syntetyczne paliwa płynne oznaczone symbolem SWW 024. Oleje opałowe, jako mieszczące się w tym grupowaniu, zalicza się więc do paliw do silników, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., dla których stawka ustawowa wynosi 80 %.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Export-Import K. Sp. z o o. w G. (dawniej S. P. S. sp. j. L. K., R. K., D. K.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 6 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Bk 410/06 w sprawie ze skarg S. P. S. sp. j. L. K., R. K., D. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 11 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące od lutego do grudnia 2002 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Export-Import K. Sp. z o o. w G. (dawniej S. P. S. sp. j. L. K., R. K., D. K.) na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 5400 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 6 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Bk 410/06 Wojewódzki Sąd administracyjny Białymstoku oddalił skargę S. Spółka jawna na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z 11 września 2006 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące od lutego do grudnia 2002 r.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z 23 maja 2006 r. w części określającej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za marzec, maj, lipiec i listopad 2002 r. i w tym zakresie orzekł co do istoty sprawy, utrzymując w mocy decyzję organu pierwszej instancji w pozostałej części. Przeprowadzona u skarżącej kontrola skarbowa ujawniła, że spółka dokonywała w okresie od lutego do grudnia 2002 r. sprzedaży oleju opałowego na cele inne niż opałowe. Ustalono, iż podatnik posiada oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe złożone przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego, w tym dokonanych przesłuchań świadków - nabywców oleju opałowego, stwierdzono, że treść części okazanych przez podatnika oświadczeń jest niezgodna z faktycznym przebiegiem zdarzeń, które miały dokumentować. Znaczna część osób zeznających albo zaprzeczyła, że nabywała olej opałowy od skarżącej albo potwierdziła takie zakupy, jednak w mniejszych ilościach, niż wynika to z treści oświadczeń. Stwierdzono również, że niektóre osoby wymienione z imienia, nazwiska i adresu nie figurowały w ewidencjach ludności właściwych miejscowo organów meldunkowych. W toku kontroli ustalono, że zdecydowana większość oświadczeń była wypisywana przez pracowników spółki, a tylko siedem egzemplarzy zostało w całości wypisanych przez nabywców oleju i w tych przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości. Organy uznały, że zeznania świadków podważają autentyczność i rzetelność części okazanych do kontroli dokumentów księgowych spółki, a faktyczne transakcje sprzedaży oleju opałowego w analizowanym zakresie spółka zawierała z innymi osobami, lub podmiotami gospodarczymi, od których nie uzyskano niezbędnych oświadczeń. W związku z powyższym organy stwierdziły, że spółka nie spełniła wymogów określonych w § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2001 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 148, poz.1655 ze zm.), dalej "rozporządzenie MF z 2001 r.", i § 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269 ze zm.), dalej "rozporządzenie MF z 2002 r.", czyli uzyskania od nabywcy oświadczenia stwierdzającego, że nabywane wyroby akcyzowe są przeznaczone na cele opałowe, a zatem nie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży oleju opałowego.