Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 marca 2012 r., sygn. II FSK 1632/10
Wykładnia systemowa art. 34 § 1 i art. 29 § 1 u.p.e.a. oraz wykładnia funkcjonalna (uwzględnienie wiedzy poszczególnych podmiotów zaangażowanych w postępowanie egzekucyjne) potwierdzają odczytanie z art. 34 § 1 u.p.e.a. obowiązku wierzyciela do przedstawienia stanowiska względem zarzutu przedawnienia, podnoszonego przez zobowiązanego w postępowaniu egzekucyjnym.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 6 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 198/10 w sprawie ze skargi "E." sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 13 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w K. jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 6 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 198/10, mocą którego uchylono zaskarżone przez E. sp. z o.o. z siedzibą w W. - zwaną dalej "Spółką", postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 13 stycznia 2010 r. oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z dnia 21 grudnia 2009 r. w przedmiocie stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów zgłoszonych w postępowaniu egzekucyjnym.
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, iż w zaskarżonym postanowieniu Dyrektor Izby Celnej w K. wyjaśnił, że Naczelnik Urzędu Celnego w K. wydał w dniu 27 września 2007 r. decyzję określającą kwotę należności celnych, opłatę celną dodatkową oraz odsetki wyrównawcze, będącą podstawą do dochodzenia zobowiązania. Decyzja ta została zarejestrowana w tym samym dniu, a następnie doręczona Spółce w dniu 1 października 2007 r., co jest równoznaczne z powiadomieniem o kwocie zarejestrowanych należności. Zobowiązanymi byli solidarnie Spółka oraz Agencja Celna K. Decyzją z dnia z dnia 27 listopada 2007 r. Dyrektor Izby Celnej w K. uchylił decyzję organu celnego pierwszej instancji w części dotyczącej kwoty odsetek wyrównawczych określając je w innej kwocie, w pozostałej części utrzymał ją w mocy. Decyzja organu odwoławczego nie została zaskarżona do sądu administracyjnego i tym samym stała się prawomocna i wymagalna.