Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2012 r., sygn. I FSK 1016/11
W przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz odliczenie pełne. Wartość czynności niepodlegających w ogóle opodatkowaniu nie wchodzi bowiem do sumy wartości obrotów ustalanych dla potrzeb liczenia proporcji sprzedaży. W przypadku gdy podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane oraz czynności niepodlegające podatkowi, nie ma obowiązku stosowania odliczenia częściowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 1821/10 w sprawie ze skargi A. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. w K. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organem podatkowym.
1.1. Wyrokiem z dnia 4 lutego 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 1821/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił, zaskarżoną przez A. w K., interpretację indywidualna Ministra Finansów z dnia 5 sierpnia 2010 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej Strona wskazała, iż na podstawie umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju realizuje projekt "[...]", którego głównym celem jest opracowanie optymalnych konfiguracji oraz wytycznych procesowych, a z tytułu realizacji programu wnioskodawca otrzymuje pomoc publiczną w postaci dotacji rozwojowej. Dalej we wniosku wyjaśniono, iż realizacja projektu badawczego odbywa się na zasadach konsorcjum, w którym liderem pozostanie A. Prawa autorskie do uzyskanych w wyniku realizacji projektu w wyników badań naukowych będą przysługiwać wnioskodawcy oraz partnerom konsorcjum. W przypadku ich sprzedaży lub udzielania licencji będzie to sprzedaż opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Natomiast zakupiony w toku realizacji programu sprzęt, po jego zakończeniu, będzie służył zarówno działalności dydaktycznej, naukowo-badawczej jak i sprzedaży opodatkowanej.