Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. II FSK 1481/10
Skoro zakres regulacji art. 19 ustawy o podatku od spadków i darowizn dotyczy obowiązków określonych instytucji będących dłużnikami spadkodawców i brak jest przepisów międzyczasowych dotyczących obowiązków tychże podmiotów, to w konsekwencji nie ma podstaw do stosowania do wypłat dokonywanych po dniu 1 stycznia 2007 r. przepisu art. 19 ust. 1 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Podobnie, brak jest podstaw do stosowania uchylonych już przepisów art. 19 ust. 2 i 3 u.s.d.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), Sędziowie NSA Tomasz Kolanowski, WSA del. Beata Cieloch, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 marca 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 2083/09 w sprawie ze skargi Banku [...] w W. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2083/09, mocą którego uchylono zaskarżoną przez Bank (...) w W. SA interpretację indywidualną prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn wydaną przez Ministra Finansów.