Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 2102/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie NSA Leszek Leszczyński del.NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Gliwice od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 września 2010 r., sygn. akt II SA/Gl 678/10 w sprawie ze skargi S. P. na akt Prezydenta Miasta Gliwice z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za wydanie karty pojazdu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 września 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi S. P. na akt Prezydenta Miasta Gliwice z dnia [...] kwietnia 2010 r. w przedmiocie opłaty za wydanie karty pojazdu, uchylił zaskarżony akt.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:

W dniu [...] kwietnia 2010 r. S. P., w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 stycznia 2006 r. sygn. akt U6/04, wezwał Urząd Miasta Gliwice do zwrotu kwoty 425 złotych tytułem nadpłaty za wydanie karty pojazdu dla samochodu marki [...], którego był współwłaścicielem, zarejestrowanego pod nr [...] w dniu [...] stycznia 2005 r. W odpowiedzi na powyższe żądanie Prezydent Miasta Gliwic, pismem z dnia [...] kwietnia 2010 r., odmówił zwrotu opłaty za wydanie karty pojazdu, pobranej na podstawie art. 77 ust. 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu. Zdaniem organu rejestrującego, wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie daje podstawy do zwrotu pobranych poprzednio opłat, jako że zgodnie z jego treścią przywołane rozporządzenie utraciło moc z dniem 1 maja 2006 r. i dopiero od dnia 15 kwietnia 2006 r. obowiązuje opłata w wysokości 75 złotych.

Pismem z dnia [...] kwietnia 2010 r. S. P. wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa, podtrzymując żądanie zwrotu nadpłaty w wysokości 425 złotych jako różnicy pomiędzy kwotą uiszczoną za wydanie karty pojazdu a kwotą aktualnie obowiązującą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00