Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. I OSK 849/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Wojciech Chróścielewski sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant asystent sędziego Agnieszka Gugała-Szczerbicka po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 873/09 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 21 stycznia 2010 r., sygn. akt III SA/Kr 873/09 oddalił skargę M. P. na decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...]w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.

Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:

Komendant Powiatowy Policji w Z., działając na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 3a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.), decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] skierował na badania lekarskie skarżącego M. P., posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii B z powodu uczestnictwa w wypadku drogowym, następstwem którego była śmierć innej osoby.

Małopolski Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania M. P., utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie. Organ stwierdził, że wobec skarżącego było prowadzone postępowanie karne o przestępstwo z art. 177 § 2 K.k., w toku którego zebrano dowody potwierdzające, że skarżący w dniu 21 czerwca 2008 r. w miejscowości P. kierując samochodem m-ki [...] o nr rej. [...] uczestniczył w wypadku drogowym, którego następstwem była śmierć innej osoby. Ujawnienie faktu uczestniczenia w wypadku drogowym, w następstwie którego poniosła śmierć inna osoba, bezwarunkowo obligowało Komendanta Powiatowego Policji w Z. do skierowania skarżącego na badania lekarskie określone w art. 122 ust. 1 pkt 3 lit. a/ oraz art. 123 ww. ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 3 lit. a/ tej ustawy, badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem podlega kierujący pojazdem skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego, jeżeli uczestniczył w wypadku drogowym, w następstwie którego jest śmierć innej osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Szczegółowe warunki i tryb kierowania na tego rodzaju badania określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 2, poz. 15) oraz ww. ustawa - Prawo o ruchu drogowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00