Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2011 r., sygn. I GSK 88/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.) Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Sędzia NSA Maria Myślińska Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 2 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 304/09 w sprawie ze skargi W. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od W. N. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 1800 (jeden tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 2 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Bk 304/09, oddalił skargę W. N. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące styczeń, luty, marzec, kwiecień 2004 r.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy.

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. na podstawie art. 34 ust. 1, art. 35 ust. 1 pkt 3 i art. 36 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz § 12 ust. 1 pkt 4 i 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 221, poz. 2196) określił W. N. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za ww. miesiące 2004 roku. W uzasadnieniu podano, że skarżący zaniżył zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym, poprzez nabycie gazu propan-butan w łącznej ilości co najmniej 50.700 litrów i następnie jego odsprzedaż bez ewidencjonowania transakcji w prowadzonych księgach podatkowych. Okoliczności te zostały ujawnione w postępowaniu kontrolnym prowadzonym przez organy podatkowe w Firmie Handlowej "P. Co." A. L. Firma ta dokonywała sprzedaży gazu propan-butan właścicielom stacji paliwowych bez wystawiania faktur VAT. Sprzedaż ta oficjalnie wykazywana była jako dostawa gazu do celów grzewczych bezpośrednio z autocysterny na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i nie została opodatkowana podatkiem akcyzowym. Organ wskazał, że z dowodów zgromadzonych podczas postępowania kontrolnego wynika, że firma "P. Co." dokonywała również dostaw gazu do punktu sprzedaży gazu w C. należącego do skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00