Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. I GSK 365/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Marzenna Kosewska Protokolant Beata Cisek po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 17 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Op 491/09 w sprawie ze skargi N. Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od N. Spółki z o.o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w O. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 17 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Op 491/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. oddalił skargę N. Spółki z o.o. z siedzibą w O. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] września 2009 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za prawidłowe, która utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O. z dnia [...] czerwca 2002 r. Poprzednia decyzja organu II instancji (którym przed zmianą organizacji Służby Celnej był Dyrektor Izby Celnej we W.) z dnia [...] sierpnia 2002 r. została uchylona wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 7 listopada 2005 r., sygn. akt 3 I SA/Wr 3152/02.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego dokonanego w imieniu skarżącej według dokumentu SAD z dnia [...] lutego 2001 r. o nr [...], na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar o nazwie handlowej B., organy celne obu instancji stwierdziły, że w zakresie klasyfikacji taryfowej zgłoszenie to jest prawidłowe. Jako odpowiedni kod PCN dla sprowadzonego towaru określono kod PCN 2106 90 98 0 ze stawką cła 25%.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. oddalając skargę uznał, iż okoliczności ustalone w toku postępowania, uzupełnionego przez organ odwoławczy zgodnie z zaleceniami WSA we W., bez wątpienia wskazywały, że skarżąca spółka prawidłowo zaklasyfikowała importowane towary do kodu PCN 2106 90 98 0. Organ odwoławczy rozważył całość zebranych w sprawie dowodów, szczegółowo uzasadniając, dlaczego wywody i okoliczności podnoszone przez skarżącą nie dały podstaw do akceptacji wnioskowanego przez nią kodu PCN 3004. W ocenie Sądu I instancji, organ celny odniósł się do wszystkich zgłaszanych przez skarżącą twierdzeń, a ocena zgromadzonego materiału dowodowego dokonana została zgodnie z zasadą swobodnej oceny dowodów wyrażoną w art. 191 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm., dalej: Ordynacja podatkowa). Sąd nie dopatrzył się w związku z tym zarzucanego w skardze naruszenia wymienionych w skardze licznych przepisów Ordynacji podatkowej normujących postępowanie dowodowe i ogólnych zasad jego prowadzenia, ponieważ wszystkie wnioski dowodowe strony były uwzględniane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00