Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2011 r., sygn. I FSK 364/11

Czynność wniesienia aportu do spółki podlegała podatkowi od towarów i usług.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 760/10 w sprawie ze skargi P. I. Sp. z o. o. we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 3 listopada 2010r., sygn. akt I SA/Wr 760/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi P. I. Sp. z o.o. w W. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 11 marca 2010 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Wnioskiem z dnia 18 grudnia 2009 r. strona wskazała, że nabyła nieruchomość niezabudowaną, uiszczając podatek od czynności cywilnoprawnych. Pomiędzy zbywcą a organami podatkowymi powstał spór co do obowiązku opodatkowania przez sprzedawcę transakcji zbycia nieruchomości podatkiem od towarów i usług, który zakończył się wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 2 lipca 2009 r., sygnatura I SA/Wr 194/09, uznającym, że sprzedawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży nieruchomości. Konsekwencją tego, zbywca nieruchomości zapłacił należny podatek i w dniu 15 października 2009 r. wystawił na rzecz strony fakturę dokumentującą opodatkowanie sprzedaży podatkiem od towarów i usług.

W dniu 23 kwietnia 2008 r. strona wniosła wskazaną wyżej nieruchomość aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytanie: czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych przez zbywcę dokumentujących sprzedaż nieruchomości, która w 2007 r. była przedmiotem nabycia, a w roku 2008 - przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00