Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. I FSK 91/11
Przepis art. 199a § 3 Ordynacji podatkowej należy rozumieć w ten sposób, że przesłanką wystąpienia do sądu powszechnego jest stwierdzenie przez organ wątpliwości co do istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, z którym związane są skutki podatkowe, a o tym, czy w konkretnej sprawie wystąpiła przesłanka wystąpienia do sądu, czyli pojawiły się "wątpliwości", decyduje organ podatkowy. Nie jest rolą sądu powszechnego dokonywanie ustaleń co do tego czy umowa pomiędzy podatnikiem a jego kontrahentem została faktycznie wykonana, gdyż uprawnienie to przysługuje organowi podatkowemu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia del. WSA Danuta Oleś (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lipca 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 201/10 w sprawie ze skargi E. S. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 grudnia 2009 r. nr [...], nr [...], nr [...], nr [...],nr [...], nr [...], nr [...], w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: marzec, kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 201/10 oddalającego skargi na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 grudnia 2009 r. wydane w przedmiocie podatku od towarów i usług, skargę kasacyjną złożyła E. S.
Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika następujący stan faktyczny przyjęty przez Sąd I instancji:
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. decyzjami z dnia 26 czerwca 2009 r., określił E. S. wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za marzec, kwiecień, maj, czerwiec, sierpień, wrzesień i październik 2004 r.