Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 marca 2011 r., sygn. I FSK 346/10
Sąd kasacyjny jest związany granicami skargi kasacyjnej, natomiast jej autor, stawiając poszczególne zarzuty, jest obowiązany dokładnie je uzasadnić. Uzasadnienie to powinno w sposób jednoznaczny wskazywać na konkretne okoliczności, które w ocenie strony doprowadziły do naruszenia wymienionych norm prawnych w zakresie objętym zarzutem.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Joanna Kowalska, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 637/09 w sprawie ze skargi H. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 13 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r. 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz H. R. kwotę 3676 zł (słownie: trzy tysiące sześćset siedemdziesiąt sześć złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Skarga kasacyjna H. R. dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 637/09, w którym, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", Sąd oddalił jej skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 13 lutego 2009 r., utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia 18 lipca 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2003 r.
Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że organ kontroli skarbowej w wyniku ponownie przeprowadzonego postępowania kontrolnego, po uchyleniu przez organ odwoławczy decyzją z dnia 5 kwietnia 2007 r. jego wcześniejszej decyzji z dnia 16 listopada 2006 r., stwierdził, iż w miesiącach luty, marzec, kwiecień, od lipca do grudnia 2003 r. skarżąca wystawiła 9 faktur VAT na rzecz P. T.-B. A. C. z siedzibą we W. dokumentujących czynności (usługi transportowe), które w rzeczywistości nie miały miejsca, a jedynym celem wystawienia tych faktur było zmniejszenie obciążeń podatkowych ciążących na ich odbiorcy. A. C. w 2003 r. był bowiem opodatkowany z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych podczas gdy dochody podatniczki opodatkowane były zryczałtowaną stawką 8, 5 %.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right