Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 983/10

Przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem w świetle art. 7 ust. 2 i 3 u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 11 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 170/10 w sprawie ze skargi Z. T. S. G. Spółki Akcyjnej w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 11 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 170/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w sprawie ze skargi G. S.A. w J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 24 listopada 2009 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację, określił, że nie podlega ona wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że interpretacją z 24 listopada 2009 r. Minister Finansów uznał za nieprawidłowe stanowisko spółki w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania zakupionych towarów oraz wyrobów własnych na cele związane z promocją i reklamą. Spółka nieodpłatnie przekazuje towary i wyroby na wskazane cele, przy czym nie są to prezenty o małej wartości, o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.). Takie nieodpłatne przekazywanie traktuje ona jako dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu, jednak w związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 marca 2009 r., sygn. akt I FPS 6/08, w którym orzeczono, że nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele z nim związane w świetle art. 7 ust. 2 i 3 u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r. nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów, spółka zadała pytanie, czy jej działanie jest prawidłowe. Jej zdaniem - nie. Tymczasem zdaniem Ministra Finansów czynność nieodpłatnego przekazania towarów oraz wyrobów własnych w celach związanych z promocją i reklamą, przy zakupie których wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy nie stanowią one prezentów o małej wartości, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00