Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 30 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1684/11
Nie może być mowy o działaniu w charakterze podatnika VAT w przypadku sprzedaży przez daną osobę jej majątku prywatnego (osobistego), tj. takiego, który nie jest przez nią wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej i nie jest przedmiotem tej działalności.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 30 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1256/09 w sprawie ze skargi T. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 stycznia 2010 r., III SA/Wa 1256/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił - na skutek skargi T. M. - interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 kwietnia 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Jak wynika z motywów orzeczenia, skarżący wskazał we wniosku o wydanie interpretacji, że w dniu 20 listopada 1998 r. nabył grunty rolne (około 2,5 ha) we wsi L. koło B. w województwie [...]. W latach 2000-2007 przy pomocy ojca starał się uprawiać różne produkty celem uzyskania dochodów i sfinansowania wydatków związanych z comiesięcznym utrzymaniem rodziny. Od 2000 r. mieszka w W. wraz z żoną i dziećmi. Ostatni rok był bardzo niekorzystny dla koniunktury rolnej, w związku z czym ceny produktów rolnych drastycznie spadły. Spowodowało to, że tak niewielkiego obszaru nie opłacało się uprawiać. Dodatkowo skarżący wyjaśnił, że koszty z tytułu opłat za użytkowanie lokalu (media), wydatki na życie oraz przedszkole i żłobek dzieci są bardzo wysokie, a zarobki wnioskodawcy i jego żony na przełomie 2008-2009 r. znacznie spadły. W konsekwencji dotychczasowe dochody nie pokrywają wydatków. W związku z powyższym skarżący postanowił wyodrębnić z posiadanych gruntów 0,5 ha i przeznaczyć na sprzedaż. Cel sprzedaży jest związany z zapewnieniem bytu rodzinie. W wyniku wyodrębnienia powstały 4 działki budowlane, które oferowane są na sprzedaż. Ceny działek nie są atrakcyjne ze względu na fakt, że brak jest w pobliżu kanalizacji oraz gazu. Zapłata VAT od sprzedaży dodatkowo uszczupli zakładane przychody.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right