Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 października 2011 r., sygn. I FSK 811/11

Zastosowanie VI Dyrektywy VAT do stanu faktycznego zamkniętego przed przystąpieniem Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej oznaczałoby złamanie zasady lex retro non agit.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. K., K. K. P.P.H.U. "H." s.c. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 1535/06 w sprawie ze skargi H. K., K. K. P.P.H.U. "H." s.c. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 14 września 2006 r., nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 1 czerwca 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 1535/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę P.P.H.U. "H." s.c. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 14 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w zakresie podatku od towarów i usług.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że wnioskiem z 27 września 2005 r. spółka wystąpiła o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 9 czerwca 2003 r., którą utrzymano w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w L. z 13 marca 2003 r., określającą spółce w podatku od towarów i usług za lipiec 2001 r. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc. Ustalono bowiem, że spółka ujmowała w rejestrach zakupu i w deklaracji VAT-7 podatek naliczony wynikający z faktur niepotwierdzonych kopią u sprzedawcy, które nie stanowiły podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Ponadto jej kontrahent nie ujął w rejestrze sprzedaży VAT i nie rozliczył w deklaracji VAT-7 za lipiec 2001 r. podatku należnego z wystawionych przez siebie faktur, ponieważ zostały zagubione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00