Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. I FSK 1078/10
Wezwania do uzupełnienia braków formalnych powinny być jasne i niedwuznaczne.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (spr.), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Maciej Jaśniewicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1867/09 w sprawie ze skargi P. z siedzibą w N. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 17 sierpnia 2009 r. nr ... w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku od towarów i usług za 2007 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 21 kwietnia 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 1867/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi P. w N. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 17 sierpnia 2009 r. nr ... w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do uzupełnienia braków formalnych wniosku o zwrot podatku od towarów i usług uchylił zaskarżone postanowienie, stwierdził, że uchylone postanowienie nie może być wykonane w całości i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że 4 lipca 2008 r. do Urzędu Skarbowego W. wpłynął wniosek spółki o zwrot podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2007 r. wraz z oryginałem obcojęzycznego dokumentu z 19 czerwca 2008 r. i jego przysięgłym tłumaczeniem na język polski oraz oryginałami osiemnastu faktur VAT. Organ wezwał spółkę do uzupełnienia wniosku o oryginał zaświadczenia wskazującego, że podmiot uprawniony do zwrotu podatku VAT jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub podatku o podobnym charakterze zarejestrowanym w kraju siedziby lub miejsca zamieszkania albo miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, poświadczonego przez właściwy terytorialnie urząd podatkowy, o którym mowa w § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom (Dz. U. Nr 89, poz. 851 ze zm.) wraz z tłumaczeniem przysięgłym zaświadczenia. Wezwanie zawierało pouczenie o terminie uzupełnienia braków i skutkach niezastosowania się do wezwania oraz informację o warunkach uznania terminu za zachowany oraz możliwości przywrócenia terminu w razie jego uchybienia.